Spartachiada a XVIII-a a FSLC la final

În mod tradițional, în luna mai, când este marcată Ziua profesională a lucrătorilor din cultură și Ziua sportivului, Federaţia Sindicatelor Lucrătorilor din Cultură din RM (FSLC), desfășoară împreună cu organizațiile membre, Spartachiada ramurală, care a ajuns la a XVIII-a ediție. Competițiile finale s-au desfășurat în perioada 17 – 18 mai, curent, la baza de odihnă COR „Perlelele Nistrului” din localitatea Vadul lui Vodă.

La eveniment au participat peste 120 de sportivi, care au reprezentat centrele și organizațiile sindicale membre ale FSLC din cadrul:  I.P. Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, I.P. Biblioteca Naţională a Republicii Moldova, I.P. Colegiul de Arte  “Nicolae Botgros” din or. Soroca, Direcția Generală Cultură și Patrimoniu Cultural a mun. Chișinău, SRL Staţiunea Balneoclimaterică “Codru”, I.P. Teatrul Republican de Păpuși ”Licurici”, Î.S. FEP ”Tipografia Centrală”.

La deschiderea Spartachiadei, Nicolae Garaz, președinte al FSLC, a menționat că scopul acestei activități este de a promova un mod sănătos de viață în colectivele de muncă și instituțiile din ramură, de a propaga sportul drept mijloc de fortificare a sănătății, profilaxie a bolilor și afirmare a unui mod de viață  sănătos a membrilor de sindicat.

La eveniment, cu un mesaj de salut a participat dl Sergiu Sainciuc, vicepreședintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, care a apreciat prestația angajaților din domeniul culturii în toate sferele de activitate profesională și a încurajat membrii de sindicat din ramura culturii să participe la asemenea evenimente în număr cât mai mare, dat fiind că sportul fortifică colectivele de muncă și le solidarizează.

La ediția din acest an, atât în calitate de invitați, cât și în calitate de membri ai echipelor sportive, au participat conducători și reprezentanți ai administrației  I.P. Biblioteca Naţională a Republicii Moldova (dna Elena Pintilei), I.P. Colegiul de Arte  “Nicolae Botgros” din or. Soroca (dl Guțu Emilian), SRL Staţiunea Balneoclimaterică “Codru” (dl David Andrei), I.P. Teatrul Republican de Păpuși ”Licurici” (dna Ala Toma), Î.S. FEP ”Tipografia Centrală” (dl Calistru Constantin).

În cadrul competițiilor sportive, echipele au concurat la probele sportive: joc de dame, șah, tenis de masă, volei, darts, sărituri în lungime de pe loc.

Participanții Spartachiadei FSLC au demonstrat că, pe lângă activitatea profesională pe care o desfășoară zi de zi, membrii de sindicat sunt antrenați și în activitățile sportive, punând în evidență abilitățile fizice și de rezistență.

În urma evaluării prestației sportivilor de către colegiul de arbitri, au fost desemnați următorii învingători în clasamentul general: locul I s-a clasat  echipa sportivă din cadrul I.P. Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice (rector –  Victoria Melnic, președinte al OSP – Vasile Fotescu), pe locul II – echipa sportivă din cadrul Stațiunii balneoclimaterice „Codru” SRL (medic-șef – Andrei David, președinte al OSP Ala Manuil), iar pe locul IIICSRT Chișinău din Domeniul Culturii (șefa Direcția Generală Cultură și Patrimoniu Cultural a mun. Chișinău – Alina Tabacari, președină a CSRT – Elena Butucel). Acestor echipe le-au fost înmânate Cupa, medalia și diploma FSLC, precum și premii bănești din partea FSLC.

De asemenea, deținătorilor locurilor I, II, III la cele 6 probe sportive le-au fost înmânate Cupa și diploma FSLC și alte premii, conform Regulamentului Spartachiadei, după cum urmează:

Tenis de masă:

  • locul I – OSP a Angajaților SRL Stațiunii balneoclimaterice „Codru”;
  • locul II – OSP din cadrul I.P. Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice;
  • locul III – CSRT Chișinău din Domeniul Culturii.

Sărituri în lungime:

  • locul I – OSP din cadrul I.P. Colegiul de Arte “Nicolae Botgros” din or. Soroca;
  • locul II – OSP din cadrul I.P. Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice;
  • locul III – CSRT Chișinău din Domeniul Culturii.

Darts:

  • locul I – OSP din cadrul I.P. Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice;
  • locul II – OSP a Angajaților I.P. Î.S. ”Tipografia Centrală”;
  • locul III – OSP a Angajaților SRL Stațiunea balneoclimaterică “Codru”.

Șah:

  • locul I – OSP a Angajaților SRL Stațiunea balneoclimaterică “Codru”;
  • locul II – OSP din cadrul I.P. Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice;
  • locul III – CSRT Chișinău din Domeniul Culturii.

Dame:

  • locul I – OSP a Angajaților SRL Stațiunea balneoclimaterică “Codru”;
  • locul II – OSP din cadrul I.P. Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice;
  • locul III – OSP din cadrul I.P. Colegiul de Arte “Nicolae Botgros” din or. Soroca.

Volei:

  • locul I – CSRT Chișinău din Domeniul Culturii
  • locul II – OSP din cadrul I.P. Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice;
  • locul III – OSP a Angajaților Stațiunii balneoclimaterice „Codru” SRL.

În semn de recunoștință pentru contribuție și devotament în promovarea mesajului sindical, propagarea sportului și a modului sănătos de viață, bună organizare și participare activă în cadrul Spartachiadei a XVIII-a a FSLC, au fost menționați conducătorii instituțiilor, centrelor și organizațiilor sindicale tuturor echipelor participante la competițiile sportive din acest an.

Federația Sindicatelor Lucrătorilor din Cultură aduce sincere mulțumiri conducătorilor instituțiilor și liderilor sindicali ai echipelor participante pentru implicare activă și identificarea posibilităților financiare necesare creării condițiilor pentru buna pregătire a echipelor sportive.

You may also like...